Цієї п’ятниці, 28 лютого, у Центрі інтелектуального мистецтва «Меркурій» відкрили виставковий проєкт «Unbroken: За обрієм» ветеранів російсько-української війни, що реабілітуються у центрі протезування та ортезування «Незламні».
Журналістка IA Дивись. іnfо відвідала відкриття та розповідає детальніше про виставку.
Про що виставка
Виставковий проєкт «Unbroken: За обрієм» у Центрі інтелектуального мистецтва «Меркурій» порушує тему важливості відновлення воїнів не лише фізично, але й психологічно — зокрема, через мистецтво. Для учасників майстерні мистецтво є способом осмислення власного досвіду, вираження емоцій та пошуку рівноваги. Через колір, форму та текстуру вони передають як абстрактні почуття — спокій, тривогу, надію, так і конкретні образи, пов’язані зі своїм життям і прагненнями.
У мистецькому просторі представили 48 робіт ветеранів: низку картин та керамічних виробів, які можна придбати. Усі кошти з продажу спрямують на підтримку творчої майстерні реабілітаційного центру «Unbroken», де захисники та цивільні можуть опанувати різні напрямки мистецтва.
Відновлення через мистецтво
«Ця виставка — не просто експозиція картин, а відображення внутрішнього світу наших незламних захисників і захисниць, а також цивільних, які постраждали від війни. Пейзажі — це своєрідний скан їхніх переживань, емоцій та мрій. Це щастя, це біль, це все, що приховане за видимим», — розповідає керівниця проєкту Unbroken Ірина Заславець.
Мистецька майстерня при Unbroken є важливою частиною реабілітації, адже мистецтво — це не лише творчість, а й процес відновлення, наголошує керівниця.
«Якщо говорити про Unbroken, то це більше, ніж медичний центр. Це ціла екосистема людяності. Від початку повномасштабного вторгнення ми надали допомогу понад 19 тисячам людей. Це і військові, і цивільні, дорослі й діти. Ми працюємо в багатьох напрямках — хірургія, травматологія, лікування опіків, фізична й психологічна реабілітація. Але важливо не лише лікувати тіло, а й допомагати людині повернути себе через мистецтво», — зазначає Заславець.
Важливість ментальної реабілітації
«Травма — це страшне явище. Вона руйнує десятки разів більше нейронних зв’язків, ніж звичайний стрес. Людина перестає мислити так, як раніше. Але відновлення можливе. Ми знаємо, що мистецтво має унікальну здатність впливати на мозок, активувати його ресурси, створювати нові нейронні мережі», — пояснює Олег Березюк, лікар-психіатр, психотерапевт, керівник напрямку ментального здоров’я центру Unbroken.
За його словами, традиційна медицина довгий час зосереджувалася на медикаментозному лікуванні, проте сучасні дослідження підтверджують, що мистецтво — один із найефективніших інструментів реабілітації.
«Уявіть собі, що ви дивитеся не просто на картини, а на унікальні продукти нейробіології. Адже майже ніхто з наших учасників раніше не навчався малювати чи працювати з глиною. Це зробив їхній мозок. Це його відповідь на травму, спосіб відновлення», — додає Березюк.
Виставка також підкреслює важливість підтримки людей, які переживають наслідки війни. «Наша зустріч сьогодні — це, по суті, пропаганда нового стилю життя. Людина після травми не може повернутися до того самого стану, який був раніше. Але вона може стати сильнішою, знайти нові сенси, новий спосіб існування».
Він наводить приклад, який стався на початку заходу: один із відвідувачів, ветеран Володимир Рудковський, зауважив, що позаду стоять люди, які не можуть бачити виступи, і запропонував трохи посунутися. «Це маленька деталь, але вона демонструє важливу річ: ми повинні навчитися помічати інших, враховувати їхні потреби. Це урок людяності, це теж частина процесу відновлення суспільства», —пояснює Березюк.
Центральна ідея виставки — показати мистецтво не лише як естетичну категорію, а як інструмент психологічного відновлення. «У творчій майстерні Unbroken щодня працюють ті, хто шукає рівновагу. Вони приходять без запрошення, тому що відчувають полегшення. Їм стає легше боротися з нав’язливими думками, тривогою. Це не магія — це нейробіологія».
Експозиція включає живописні роботи, керамічні вироби та особисті історії авторів. «Кожен твір — це не просто мистецький об’єкт, а доказ сили, боротьби та відновлення. Люди, які створюють ці картини і скульптури, фактично переписують свою історію, будують новий стиль життя», — зазначає психіатр.
«Солдати, офіцери, ветерани, цивільні — малюйте, ліпіть, займайтеся спортом. Це не просто відновлює нейрони, це зміцнює вас, ваші родини і наше суспільство», — закликає Олег Березюк.
Думки ветеранів про мистецтво
Дехто з пацієнтів Unbroken вперше спробував малювати чи працювати з глиною саме в майстерні центру, а для когось творчість була знайомою, але відкрилася з нового боку.
Один із учасників зізнався, що після тривалого перебування в лікарні білі стіни стали для нього тригером, а майстерня з темними стінами навпаки створила атмосферу спокою. Для нього це стало місцем відпочинку та можливістю розслабитися.
Інший ветеран, який спеціалізується на роботі з глиною, розповів, що для нього цей процес став способом відволіктися від повсякденних переживань та отримувати задоволення від творчості.
Ще один учасник виставки поділився, що спершу просто хотів заповнити вільний час, але згодом гончарство та малювання стали для нього справжнім захопленням. Через творчість він навчився виражати свої емоції, знаходити в собі нові ресурси та формувати інше бачення життя після травми.
Художниця, яка служила у Збройних силах, зізналася, що спочатку їй було важко розслабитися та повернутися до малювання. Але завдяки підтримці майстерні та її керівниці Марті Батурі вона змогла створити картину, яка для неї стала символом міцності та стійкості.
«Кожен із нас щодня робить внесок у майбутнє нашої держави, і цей проєкт — ще один доказ того, як мистецтво може допомагати, змінювати та надихати», — зазначила керівниця майстерні.
«Це важливий момент — наша співпраця із Unbroken. Люди, які пережили важкі випробування, стали першими глядачами цієї виставки. Це мистецтво, що народилося на перетині лікування, терапії та внутрішнього бажання творити. Попри війну, складні обставини, автори й авторки знаходять у собі силу творити. І це найбільша цінність — що ми можемо підтримувати цей голос, робити мистецтво видимим», — наголосив художник, куратор виставки Ілля Туригін.
Скільки триватиме виставка
Виставку «Unbroken: За обрієм» у Центрі інтелектуального мистецтва «Меркурій» (пл. Міцкевича, 10) можна переглянути до 13 квітня. Вхід — 200 гривень (для студентів, людей з інвалідністю та пенсіонерів — 100 гривень), для військових та ветеранів — безкоштовно. Протягом двох тижнів в мистецькому просторі відбуватимуться кураторські екскурсії, присвячені темі виставки. Під час виставкового проєкту кожен охочий може придбати будь-яку з картин.
Авторка: Анна Ілечко